Dialog Motywujący - warsztaty rozwoju umiejętności

Dialog Motywujący

Warsztat praktyczny dla osób znających podstawy Dialogu Motywującego
i chcących rozwinąć swoje umiejętności motywowania do zdrowej zmiany

Korzyści z udziału w warsztacie:

• Ugruntujesz swoją wiedzę i umiejętności w zakresie używania Dialogu Motywującego – zyskasz pewność, że używasz metody poprawnie, skutecznie i etycznie.

• Rozwiniesz umiejętność wzbudzania w rozmówcach wewnętrznej motywacji do zmiany i wspomagania ich na drodze do pokonania ambiwalencji, niepewności i tendencji do odkładania działań na później.

• Przećwiczysz Dialog Motywujący w interesujących Cię sferach - osobistej i profesjonalnej. Podczas warsztatu możesz pracować zarówno nad własną ambiwalencją i dylematami, jak i nad historiami Twoich Klientów lub pacjentów.

• Nauczysz się lepiej rozumieć ambiwalencję i opór przed zmianą, niezgodę, która jest naturalną reakcją człowieka na nacisk z zewnątrz.

• Zredukujesz lęk, niepewność i inne blokady przed pracą z tzw. "trudnym klientem".

• Wzmocnisz wiarę w siebie dzięki solidnej dawce ćwiczeń na wybranych przez Ciebie przykładach.

Zakres merytoryczny szkolenia:

1. Rola wartości w wywoływaniu ważności zmiany.

• Zapewnienie atmosfery akceptacji i otwartości, poznawanie indywidualnego systemu wartości Klienta.

• W jaki sposób rozmawiać o wartościach, celach z Klientem, by wzmacniać jego wewnętrzną motywację?

• Język podtrzymania – co robić, gdy rozmówca mówi o przeszkodach, problemach i blokadach powstrzymujących go przed działaniem?

• Język zmiany – jak go inicjować i wzmacniać, dodając Klientowi wiary w siebie i swoje możliwości?

• Rozwijanie rozbieżności jako sposób na wzmacnianie motywacji – wspieranie rozmówcy na drodze do spójności wartości, decyzji i zachowania;

2. Cztery Procesy Dialogu Motywującego:

• Angażowanie Klienta w spotkanie. Budowanie relacji opartej na akceptacji.

Jak zapewnić rozmówcy atmosferę dzięki której zaufa Tobie jako specjaliście i towarzyszowi/ce w rozwoju i zmianie?

• Ukierunkowywanie na cel, wyłonienie ważnego tematu do zmiany.

Jak określić i skonkretyzować cele i potrzeby, które chce zrealizować Klient?

• Wywoływanie języka zmiany. Praca nad ważnością zmiany i poczuciem sprawczości.

Jak uprawomocniać i potwierdzać ważność przemyśleń, celów, potrzeb i planów rozmówcy, by wzmocnić jego poczucie sprawczości i wiarę w siebie?

• Planowanie. Ustalanie realistycznych sposobów realizacji zmiany.

Jak rozmawiać z Klientem, by po spotkaniu z nami miał jasny i czytelny plan działania, z podziałem na kroki i etapy oraz czuł, że jest to jego dzieło i chciał je realizować sam z siebie?

Dodatkowo:

- nauczysz się pracować z Klientem wysłanym przez rodzinę, partnera lub instytucję (takiego, który chce „odfajkować” spotkanie, bo „ktoś kazał mu przyjść”).

- nauczysz się pracować z tematami, w których Klient ma niskie przekonanie o prawdopodobieństwie sukcesu – bo „już próbował i nie wyszło”, „nie ma już nadziei na sukces”, „to nie ma sensu” itd.

- ugruntujesz postawę wiary w rozmówcę i jego zdolność do życiowych osiągnięć, patrzeć na niego jak na eksperta od jego życia i wartościowych rozwiązań.

Szkolenie będzie przeprowadzone w formie warsztatu. Będziemy ćwiczyć w grupach i dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Omówione zostaną materiały filmowe, które będą ilustracją do poznawanych zagadnień. Będziemy pracować na przykładach z własnej pracy.

Zajęcia poprowadzi:

Marta Lizis – Młodożeniec - psycholożka (Wydział Psychologii UW) z 20 letnim doświadczeniem pracy z Klientami, psychoterapeutka (certyfikat PTTPB nr 70), oraz trenerka Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego. Doświadczenie dydaktyczne zdobyła prowadząc zajęcia z Terapii Poznawczo – Behawioralnej w szkole psychoterapii INTRA, ćwiczenia z zakresu diagnozy klinicznej na Uniwersytecie SWPS,  a także od 2010 roku warsztaty i superwizje z Dialogu Motywującego dla grup zawodowo zajmujących się pomocą człowiekowi: pedagogów, psychologów, lekarzy, kuratorów, terapeutów uzależnień, pracowników socjalnych, Zespołów Interdyscyplinarnych, GKRPA, asystentów rodzin. Wielokrotna prelegentka konferencji organizowanych przez Fundację ETOH.

Forma: Szkolenie stacjonarne / warsztat praktyczny
Kiedy: Sobota, niedziela 20-21 sierpnia 2022 r.
Godziny szkolenia: sobota 10-19, niedziela 9-14
Twoja inwestycja:
Warsztat + nocleg + serwis kawowy + pełne wyżywienie (sobota - obiad + kolacja, niedziela - śniadanie + obiad) - 750 zł
Warsztat + serwis kawowy + pełne wyżywienie - 640 zł
Warsztat + serwis kawowy - 530 zł

Miejsce szkolenia:
ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji  i Terapii Problemów Alkoholowych,
ul. Mszczonowska 6, 01 – 254 Warszawa
Szkolenie obejmuje 16 godzin dydaktycznych zajęć.

Aby zarezerwować miejsce na szkoleniu:

1.     Pobierz, wypełnij i wyślij nam formularz zgłoszenia (na adres profilaktyka@etoh.edu.pl) - link poniżej w Plikach do pobrania. Do formularza dodaj informację czy korzystasz z noclegu w naszym ośrodku i wyżywienia czy z samego warsztatu.

2.     Opłać szkolenie na dane:

PKO BP 84 1440 1101 0000 0000 0394 0306

ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji  i Terapii Problemów Alkoholowych, ul. Mszczonowska 6, 01 – 254 Warszawa

W tytule przelewu wpisz: "Imię i nazwisko - DM warsztat stacjonarny".

3.     Wyślij nam potwierdzenie przelewu na e-mail: profilaktyka@etoh.edu.pl – najpóźniej 16 sierpnia 2022 r.

Do zobaczenia!